6 Eylül 2010 Pazartesi

2010 - 2011 Transfer Dönemi; Beşiktaş

Şöye bir gercek var ki taraflı tarafsız kime sorsanız bu yazın transfer şampiyonu Beşiktaş'tır, beklenenden üst düzeyde ve kaliteli işler cıkardılar bu dönemde. Hem işe yarayacak, hem dunya capında yıldıuzlar aldılar. Sanki zamanında Tabata'ya 8.000.000€ veren zihniyet gitmiş, yerine nereye, kimi, ne kadara alacagını bilen birileri gelmiş Başiktaş yönetiminde. Hal boyle olunca hem kaliteli, hem usta, hem de fiyat olarak uygun kişileri getirmeyi başardılar Beşiktaş'a. Bu isimlere bakacak olursak;
Gelenler;
Bernd Schuster: Bu sene Beşiktaş için en önemli hamledir şüphesiz. Mustafa Denizli ile bir sene daha yurumeyecegi belliydi, zaten Mustfa Denizli istifa etmeden anlaşılmıştı Schuster'le. Schuster kendisi agzından kacırdı bunu bir sohbetinde. Saglıgı bahane edilip istifa ettirildi Denizli, isabetli de davranıldı bence. Boyşe bir takım kuruyorsan başına da Schuster gibi birisini koyacaksın.
Mehmet Aurelio:  R. Betis'den hem de bedelsiz olarak alındı Aurelio, oyun yapısını hepimiz biliyoruz gercekten faydalı bir oyuncu, o da ülkemizi biliyor, ayrıca yabancı kontenjanından da goturmemesi en buyuk artısı. E daha ne olsun diyesi geliyor insanın, bence cok mantıklıca düşünülmüş bir transfer.
Fatih Tekke: Oynadıgı takıma cok sey katacak birisi, formda bir Fatih Tekke Türkiye şartlarında her türlü iş yapar. Cok yerinde bir transfer olmuş. Orta saha Fatih'i iyi besleyecek bir orta saha oldugu için cok faydalı olacagını düşünüyorum.
Guti Hernández: Konuşmaya bile gerek yok Beşiktaş'ın bu sene ki transfer başarılarından biridir. O adamı Türkiye'ye getirip Beşiktaş forması giydirmek gercekten büyük iştir. Futbola Real Madrid alt yapısında başlayan Guti Real'de 16 yıl boyunca grev alıp yaşamadıgı tecrube kazanmadıgı kupa kalmamıştır. Bçyle bir ismi Beşiktaş'a kazandırmak gercekten büyük iştir.
Ricardo Quaresma: Yıldız bir oyuncu almak önemlidir bu oyuncuyu hayatının en verimli cagında takıma kazandırmak ise marifet. 1983 dogumu olan Querasma, su ana kadar Sportng Lisbon, Barcelona, Porto, Inter, Chealsea(kiralık) ve inter'de oynamıştır. Henüz 27 yaşında olması gelir gelmez takıma uyum saglaması bundan sonra neler yapabiliceginin kanıtıdır aslında. Hagi'nin Galatasaray'a gelişi gibi tribunleri de ateşlemiştir.
Roberto Hilbert: 1984 dpgumlu Alman futbolcu ismi pek fazla bilindik olmasa da su ana kadar oynadıgı birkac mac gostermiştir ki oyle boş bir futbolcu değildir. Son 4 yılda Stutgart formasıyla 120 macta gorev alması devamlılıgı olan bir futbolcu oldugunun kanıtıdır.
Cenk Gönen: Gelecege yatırım için Denizlispor'dan alınmış kaleci, tutar tutmaz belli olmaz ama gelecegi de dusunerek arada boyle isimlere sans vermek gereklidir.
Ersan Gülüm: Beşiktaş'ın bu sene tek gereksiz transferidir, evet genc oyuncu almak mantıklıdır ama Adanaspor'dan genc oyuncuyu kiralamanın ek mantıklı tarafını goremedim ben şayet satış opsiyonu alınmadıysa. Normalde olan surec genc oyuncular buyuk takımlardan Anadolu takımlarına orda daha cok şans bulup pişmesi için yollanırken Ersan Adanaspordan Beşiktaş'a kiralanmıştır.
Gidenler;  Beşiktaş yabancı kontanjanı nedeniyle Tello'yu Eskisehirspora vermiştir. Beşiktaş'ın gecen seneki kadrosunda cok rahat yer bulabilecek bir isimdir Tello, ama bu sene gerek kadro derinliği gerekse yabancı kontenjan sıkıntısı nedeniyle satılmıştır. Gordon Schildenfeld, neden alındı nasıl alındı ne işe yaradı bilinmemektedir, gelişi gibi gidişi de sessiz ve derinden olmuştur. Olan sadece gecmiş senelerde de oldugu gibi klubun paralarına olmuştur. Anthony Seric; Gordon için soylenenlerin hepsi onun için de gecerlidir. Serdar Özkan, sözleşme uzatılmadıgı için Gaşatasaray ile anlaşmıştır. Bu kadroda zaten yer bulması imkansızdı gidişine hiçbir Beşiktaşlı üzülmemiştir. Batuhan Karadeniz, bir insan hem yetenekli olup hem aptal olur mu, maalesef oluyor işte, bir yıldız gibi parıl parıl parlayacagı bir yaşta gece alemi disiplinsiz hareketelri nedeniyle kendini sıradan bir topcu kalitesinin altına düşürmüştür. Bu yüzden de yol verilmiştir kendisine, bu olaya cok içerleyen sevgili Batuhan; Sorun değil iki yıl sonra 8.000.000€ verip geri alırlar gibi bir acıklamada bulunmuştur. Egri oturup dogru konusmak gerekirse bu Batuhan'ı ben halı saha macına bile almam ama kendine ceki düzen vermiş Batuhan her takıma faydalı olabilecek bir oyuncudur. Bunlar dışında Erkan Kaş, Can Erdem, Emre Özkan, Erkan Kaş, Sezer Özmen, Orhan Gülle, Kenan Özer, Erkan Zengin, Korcan Çelikay Beşiktaş ile yolları ayrılan futbolculardır.

*Sonuc olarak Beşiktaş bu sene tarihinin en iyi transferlerini yapmıştır geriye tüm iş Schuster'in bu oyunculardan bir takım oluşturmasına kalıyor. Bunu başarabilecek karizma ve tecrubeye sahiptir Schuster, ama bunu Türkiye'de başarmak ayrı bir iştir, orası da ayrı bir konu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumumuzun daha etkili, daha verimli olması için lutfen sonuna isim, lakap, initial, plaka vb birşeyler ekleyelim

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...